Články & Recenze, Novinky

Co je to E-paper displej a proč mají hodinky Pebble tak dlouhou výdrž?

V dnešním článku vám trochu osvětlíme pojem E-paper displej, neboli elektronicky papír. Tento speciální typ displeje je u hodinek Pebble naprosto klíčovým parametrem ovlivňujícím celkovou výdrž hodinek, která je asi vůbec nejlepší na dnešním trhu s chytrými hodinkami. V čem je tento displej tak speciální?

Pojem E-paper, neboli elektronický papír, možná mnozí z vás znají. Asi nejznámějším produktem na světě, který tuto technologii používá a který se významně zasadil za její rozšíření, jsou čtečky elektronických knih Amazon Kindle. Ty však používají e-paper využívající technologii E-Ink – technologii na bázi elektronického inkoustu, kde displej spotřebovává energii pouze v případě, že se na něm mění obraz, ale u statického obrazu je spotřeba nulová. U Pebble je to však trochu jiné.

Je to papír? Je to inkoust? Ne, je to LCD!

Velkou nevýhodou technologie E-Ink je totiž velmi dlouhá doba nutná pro vykreslení obrazu, respektive jeho nízká obnovovací frekvence. U čtečky to nijak nepřekáží, ale u chytrých hodinek to není žádoucí, protože na nich pracujete s nejrůznějšími aplikacemi, které jsou často dynamické, animované a podobně. Proto společnost Pebble sáhla po jiné technologii, která se pro výrobu elektronického papíru používá – speciálním LCD displeji s ultra-nízkou spotřebou.

pebble-steel-display

U první generace hodinek Pebble Classic a Pebble Steel (na obrázku výše) se jednalo o displej Sharp Memory LCD, monochromatický displej se speciální transreflexivní vrtsvou, díky které obraz na přímém světle působil právě jako elektronický papír. Spotřeba tohoto zobrazovače je neuvěřitelná – méně než 15 μW při statickém obrázku! Myslím, že je jasné, jak vhodný je tento typ displeje pro produkt jako jsou hodinky, kde se obraz překresluje prakticky jednou za minutu. V případě potřeby se však zároveň chová jako klasický LCD displej a jeho obnovovací frekvence je několikanásobně vyšší než v případě E-Ink technologie.

O tři roky později, o mnoho barev více

U nových hodinek Pebble Time, Time Steel a Time Round  však byla použita jiná technologie. Společnost Japan Display Inc. před několika lety přišla s vlastním úsporným LCD displejem využívající podobné principy, ovšem s tím rozdílem, že dokáže zobrazit také barvy. Díky tomu se mohou hodinky Pebble Time (Steel, Round) chlubit právě barevným displejem. Tento displej je navíc velmi úsporný a v případě statického obrázku má spotřebu pouze 3 mW!

pebble-time-steel-display

V hodinkách Pebble Time je použit akumulátor s kapacitou 150 mAh (varianta Time Steel má pravděpodobně baterii o něco větší, neboť mají také delší výdrž). Když si dáte dohromady, že zdaleka největším žroutem energie je tradičně displej, tak spojení velmi úsporných displejů s poměrně solidním akumulátorem vysvětluje skvělou výdrž hodinek Pebble. U varianty Pebble Time je to až 7 dní na jedno nabití a u Time Steel pak dokonce 10 dní!

Pebble Time Steel nám devátý den provozu hlásily 20 % baterie

Během našeho testování jsme si tyto hodnoty samozřejmě ověřili a můžeme s klidem potvrdit, že jsou pravdivé. Například testované Pebble Time Steel nám devátý den provozu hlásily 20 % baterie, což je hodnota, při které máte ještě 1-2 dny čas na to najít zašantročený nabíjecí kabel. Svůj podíl má samozřejmě také připojení k telefonu pomocí nízkoenergetického Bluetooth 4.0 LE, ale to už dnes využívají takřka všechny wearables.

Výhody a nevýhody E-paper displeje

Displej použitý u hodinek Pebble má své neocenitelné výhody. Kromě velmi nízké energetické náročnosti je to zejména čitelnost na přímém světle, kde LCD  a zejména pak AMOLED displeje často balancují na hranici zbytečnosti. Displej hodinek Pebble je totiž nejlépe čitelný právě ve chvíli, kdy je skvělé světlo. Na přímém slunci je displej vyloženě krásný a opravdu vypadá jako obrázek na papíře!

Pokud je světlo slabší, tak můžete stále využít kvalitního podsvícení, jehož intenzitu si můžete také sami regulovat. V takovém případě však displej už nepůsobí tak hezky a barvy jsou silně vybledlé. Proti LCD a AMOLED samozřejmě také není displej tak „hezký“ a jeho odezva je trochu pomalejší. To je ovšem daň za výše uvedené přednosti. Jsme zvědaví, kam se vývoj posune v dalších letech.

Previous ArticleNext Article

2 Comments

  1. Ahoj, jsem na tom podobně, ale připisuji to tomu, že používám jako ciferníky aplikace, které zobrazují počasí, tedy se i častěji synchronizují a překreslují. Některé žerou baterku neskutečně, i za dva dny je po kapacitě, některé však v poho i 4 dny. Na sedm dnů jsem se nikdy nedostal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *