Články & Recenze, Novinky

Pebble patří FitBitu. Co to přinese?

Je už oficiálně potvrzeno, že FitBit koupil Pebble, údajně za 40 milionů dolarů. Co to bude znamenat pro fanoušky hodinek Pebble?

Pouhý nákup know-how?
Nejméně optimistická varianta zní, že by FitBit úplně zařízl Pebble a využil know-how a algoritmy, aniž by se do FitBitu dostalo něco významnějšího z Pebble. Postupně by se do do FitBitu dostaly některé zajímavé algoritmy z Pebble, spekuluje se například o detekci srdečního pulzu. FitBit nejspíš bude též chtít Pebble využít k podpoře aplikací třetích stran. Pokud jsem dobře hledal, nic takového Fitbit zatím neumí.

Tato varianta by fanoušky Pebble moc nepotěšila. Je tu ale jeden důvod, proč se FitBit touto cestou možná nebude chtít vydat. Rozšířitelnost aplikacemi třetích stran totiž nekončí tím, že máme OS, který něco takového umí. Tím to teprve začíná. Potom potřebujeme ještě ty aplikace, což je vždy běh na dlouhou trať. Dokonce bych řekl, že přesvědčit vývojáře, aby vyvíjeli pro novou platformu je někdy ta těžší část. A než něco vývojáři skutečně vyvinou, nějaký čas potrvá.

Splynutí Pebble a FitBitu?
FitBit i Pebble používají podobný hardware. V obou případech jde o úsporné procesory ARM řádově nižších parametrů, než jaké potřebuje například konkurenční Android Wear. Dost možná v obou případech bude vývoj probíhat v jazyce C. Nějaké odlišnosti v hardwaru nevadí, pokud FitBit nechce přidat podporu aplikací do již v hotových náramků. Nešlo by oba systémy nějak „spojit“ do jednoho?

Úplně jednoduché by to nebylo. Nejspíš by to znamenalo vzít jeden systém a doplnit do něj chybějící věci z druhého. Případný lepší algoritmus lze přenést snadno, ale třeba uživatelské rozhraní by se přenášelo hůř, protože je více napojené na okolní kód.Smysl takové práce by byl asi především v kompatibilitě FitBitu s aplikacemi pro Pebble. FitBit by tak získal spoustu aplikací pro svůj ekosystém, který by nevznikal na zelené louce.

Cesta by to ale byla trnitá i kvůli odlišnému uživatelskému rozhraní. Zatímco Pebble má čtyři fyzická tlačítka, náramky FitBit mají dotykovou obrazovku a tlačítka mají řešena jinak. (Počítám náramky z podobné kategorie, jako Blaze a Surge.) Obojí je jiný styl ovládání. Nejjednodušším řešením by bylo přizpůsobit FitBit, dát mu tlačítka ve stylu Pebble a všechno ovládat tlačítky, ale to se asi nestane. FitBit se bude bránit tomu, aby nové fitness náramky působily jako Pebble s jiným logem, přinejmenším kvůli marketingu. Aplikace připravené na ovládání tlačítky nicméně nelze zcela univerzálně a bezbolestně převést na dotykové ovládání, takže by si to vyžádalo nějaké kompromisy.

Na druhou stranu tyto obtíže ale nemusejí být nepřekonatelné. U ciferníků není potřeba uživatelská interakce, ty by mohly fungovat bez úprav. Některé aplikace si vystačí s nativním rozhraním, ty by taky nemuselo být potřeba upravovat. Některé aplikace ale řeší interakci s uživatelem po svém, tam by se FitBit nějaké té kostrbatosti nevyhnul. A co se týče úprav samotného OS, triviální to sice nebude, ale zas tak rozsáhlý ten OS hodinek taky není.

Migrace aplikací pro FitBit?
Pokud by úplná podpora aplikací Pebble ve FitBitu byl přecejen příliš tvrdý oříšek, je tu ještě jedna možnost. Fitbit může nabídnout snadnou migraci stávajících aplikací určených pro Pebble. Uživatel by sice nemohl nainstalovat libovolnou aplikaci určenou pro Pebble, ale vývojáři by měli možnost, jak aplikaci původně určenou pro Pebble nabídnout uživatelům FitBitu, aniž by je to stálo mnoho úsilí.

Výhodou pro FitBit by bylo, že by se nemusel zabývat všemi speciálními případy. Pokud by například 80 % aplikací šlo převést bez problémů, vývojáři by to ocenili a kolem FitBitu by vzniknout ekosystém aplikací poměrně rychle. V takovém případě by toto řešení dopadlo lépe než nabídnout uživatelům FitBitu všechny aplikace původně určené pro Pebble, kde by každá pátá nefungovala nebo se ovládala kostrbatě. A toto řešení by mohlo být mnohem jednodušší než řešit zbývajících 20 % aplikací.

Uživatelé by tak dostali sice méně aplikací než v případě kompletní podpory aplikací Pebble, ale zůstaly by zejména ty aktivně vyvíjené a dobře fungující. Co si myslí čtenáři? Jak vnímáte zprávu o koupi Pebble FitBitem vy? Kterému ze scénářů následného vývoje věříte nejvíc? Můžete diskutovat v tomto tématu na našem fóru. Vít Šesták

null

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *